top of page
  • mertkartal00

Gıda İşletmelerinde Aydınlatmanın Önemi

Güncelleme tarihi: 30 Oca 2021

Kasap, şarküteri sahibisiniz ya da fırın veya pastane işletiyorsunuz. İşletmenizin aydınlatmasının, geleceğinizi etkileyecek en önemli faktörlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Tercih ettiğiniz aydınlatma, satışlarınızı, müşteri sayınızı, prestijinizi artırmanızda oldukça etkilidir.

Soğutma dolaplarınızda veya dry dolaplarınızda etleriniz çok tazedir, aynı şekilde tezgahlarınızda, reyonlarınızda, pastanenizde kuru pastalarınız, yaş pastalarınız ve baklavalarınız çok tazedir fakat yine de müşterileriniz bunları beğenmez veya taze bulmadıklarını belirtirler. Görsel anlamda ilk izlenim çok önemlidir. Müşterileriniz çoğu zaman ürünlerin tadına bakmadan görüntüsünü değerlendirerek karar verirler. Kıpkırmızı canlı parlak renkli etler, sapsarı fırından yeni çıkmış gibi sıcacık gözüken unlu mamüller, baklavalar, ekmekler müşterinizin ilgisini çekip iştahını artıracaktır. Ürünlerinizi taze olarak sergilemenin yanında, onları taze olarak gösterebildiğiniz sürece işletmenizde başarılı olabilirsiniz. İyi ve yeteri kadar aydınlatılmış bir işletmede ürünlerinizi mükemmel şekilde sunabilirseniz, müşterilerinizin ilgilisini çekebilirseniz daha fazla çeşitli ürün satıp, daha fazla cirolar elde etmeniz ve müşteri kaybı yaşamamanız mümkün olacaktır.


“Doğru aydınlatma lüks değil, bir ihtiyaçtır.”

Yaya trafiğinin fazla olduğu işlek caddelerde, vitrin aydınlatmasının doğru uygulandığı gıda işletmelerinde memnun müşteri sayısında ve cirolarda doğrudan artış gözlenmiştir. Gıda işletmelerinde aydınlatma, ürünlere dikkat çektirmeli, algı yaratmalı, iştah uyandırmalı ve ürünü satabilmelidir.


İşletmelerde uygulanan doğru aydınlatma sistemlerinin, müşterileri satın alma konusunda etkilediği bilinen bir gerçektir. Yurt dışında yapılan araştırmalarda, yeteri kadar aydınlatılmış işletmelerin müşterilerine güven atmosferi oluşturduğu ve işletmeye çektiği gözlenmiştir. Ancak yeterli aydınlatılmamış işletmeler müşteriler tarafından güvenli bulunmayıp tercih edilmemişler, müşteriler daha aydınlık işletmelere yönelmişlerdir.


Bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda doğru aydınlatma ile müşterilerinizin dikkatini çekmek ve işletmenizi rakipleriniz arasında öne çıkarmak daha da kolaylaşacaktır.

254 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page