top of page
  • mertkartal00

Yeni Şubeler İçin Aydınlatma Önerileri

Güncelleme tarihi: 11 Oca 2021

Yeni bir mekan açmaya karar verdiniz. İç mimari için her adımı düşünüp, tarzınızı belirlediniz. Peki mekanınızı bir adım öne çıkaracak aydınlatma konusunda stratejiniz nedir?
Günümüzde birçok gıda firması aydınlatmanın önemini biliyor, fakat maalesef aydınlatma konusunu yeterince ciddiye almıyor. Pastane, baklava, kasap veya şarküteri işletiyorsunuz ama aydınlatmanızı önemsemiyorsunuz. Bu bazen büyük maddi kayıplara yol açarken, daha da fazlası olarak müşteri kaybı gibi manevi kayıplara da neden olabiliyor.


Ofislerimizde, işyerlerimizde kullandığımız aydınlatmaları süpermarketlerde kullanan, kasap ve steakhouselarda sarı ışık; fırın, pastane ve baklavacılarda beyaz ışık kullanan, oldukça büyük miktarlarda masraf yapan ve buna rağmen memnun olmayan ve çözüm için bizleri arayan iş ortaklarımız mevcut.


Şubesinin iç dizaynı için mimarla çalışmış ve aydınlatmadan memnun kalmamış, daha sonra uzmanlık alanı elektrik olan kişilere yönelmiş ve sonuç alamamış ve tüm bu aşamalardan sonra bizlere ulaşan ve doğru aydınlatma için üç ayrı masraf yapan işletmeler tanıdık.


Yeni şubelerinizde maddi ve manevi kayıplar yaşamadan, tek seferde aydınlatma çözümü bulmanın iki temel prensibi, doğru aydınlatma seçimi ve doğru uygulamadır.


Aydınlatmadan hiç anlamıyorum diyorsanız, aydınlatmalarınızı, işinde uzman aydınlatma firmalarından temin edip, elektrik alanında uzman arkadaşlara yaptırabilirsiniz.Veya piyasada işinde uzmanlaşmış mimarlarla, elektrikçilerle ve anahtar teslim iş yapan firmalar ile çalışabilirsiniz. İşinde uzman olmayan elektrikçiler, aydınlatma ve mimarlık firmaları sizleri yanlış yönlendirecek, maddi ve manevi kayıplar yaşamanıza neden olacaktır.


Doğru aydınlatma seçimi kadar önemli olan diğer unsur ise doğru uygulamadır. Aydınlatmasını yapacağımız alanda homojenliği ve verimliliği maximum düzeyde tutmak, alacağımız faydayı artıracaktır. Yanlış uygulama sonucu tezgahlarda gölge sorunu, ışık kaybı, göz alma ve yansıma gibi sorunlara şahit olabiliyoruz.


Aydınlatma konusunda tecrübeye sahibim, kendi işimi kendim yaparım diyenlerdenseniz eğer, şunlara dikkat etmenizde fayda olabilir.

· Teklif birim fiyat olarak alınmaz. Her spot, içerik olarak aynı değildir ve fiyatları değişkenlik gösterir. Örnek olarak düşünecek olursanız Mercedes ile Fiat markalarını aynı kategoride değerlendirmemiz mümkün değildir. Birim fiyat olarak pahalı gelen aydınlatmalar bazen proje bazında daha uygun veya aynı rakam tutabilmektedir.


· Genel alanlarda gün ışığı kullanabilirsiniz, fakat ister kasap tezgahlarınızda ister pastanelerinizde tezgah üzerlerinde gün ışığı ürünlerinizi güzel göstermez. Gün ışığı önerenler ya elinde o ürün mevcut olduğu için onu öneriyordur ya da bu konuda yeterince tecrübeye sahip değildir.


· Önemli olan ışığın gücü değil, ışığın rengidir. Tezgahınızdaki, raflarınızdaki ürünleri güzel gösteren ışığın gücü değil, kullanılan led modülün kalitesi ve ışığın rengidir.


Size önerim, başarınız için alanında uzman kişilerle çalışın ve pişman olmayın. İyi bir aydınlatma, iyi bir görsellik demektir. İyi bir görsellik ise pazarlamanın ilk adımıdır.

282 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page